Отже, ви визначилися зі сталлю найбільш підходящої вам, і визначилися із ціною ножа. Здавалося б, що може бути простіше – купуй та користуйся! Але тут виникає таке запитання: А який саме ніж вам потрібний? Тобто для чого він буде служити і яке навантаження має нести? Тут набирає чинності наше наступне питання – ножова термінологія.
Ножі бувають наступних видів: господарсько-побутового призначення або в народі ГОСПОБ, які у свою чергу діляться на мисливські та туристичні, і холодну зброю або ХО. Також бувають спеціальні ножі, що використовуються у вузькому напрямку, наприклад, скальпелі, що використовуються в медицині, або стропорізи, які застосовують альпіністами або рятувальниками для розрізання ременів безпеки в машині. Для купівлі та носіння холодної зброї потрібні спеціальні дозвільні документи, тому в цій статті не розглядатимемо їх. Решта ножів, а їх у продажу більшість, не вимагають ніяких спеціальних дозволів. Серед доступних до купівлі ножів слід виділити дві основні групи: складані ножі або фолдери (folder - складаний англ.) та ножі з фіксованим клинком або на сленгу фікседи ( fixed – нерухомий, закріплений англ. ). В обох типах ножів присутні складові частини, що вказують на призначення даного ножа. Під призначенням мається на увазі вид робіт, які при використанні даного ножа будуть виконані з найменшими витратами сил і часу та найефективніше. Наприклад, великим кухонним ножем буде зручно нарізати овочі в салат або великий шматок м'яса, але погано і незручно ошкурювати зайця або чистити картоплю, з однієї простої причини – для цього є більш маленькі та зручніші ножі.
Всі від малого до великого знають, що ніж складається з клинка і рукояті. Якщо меч до свого кінця сходиться клиноподібно в одну точку, то ця точка називається вістрям клинка. Заточена сторона клинка називається лезом або ріжучою кромкою . Лезо буває гладке ( plain ) або пилкоподібне (зубчасте лезо, серрейтор ). Поверхні частини клинка, що звужується до леза, називають спусками . Сторона, протилежна лезу, називається обухом клинка. На бічній поверхні (голомені) клинка можуть знаходитися жолобки - доли . Незаточена частина клинка, що примикає до рукояті, називається п'ятою клинка. Іноді між клинком і рукояттю знаходиться гарда (від фр. garde - захист), що оберігає кисть руки. Подальші кілька абзаців, де розглядаються хвостовики та типи монтажу, в основному відносяться до фікседів (нескладних ножів). Частина клинка, що знаходиться всередині рукояті, і до якої якимось способом кріпиться рукоятка, називається хвостовиком клинка. У свою чергу рукоятка буває різною за типом монтажу і ділиться на: всадний ( hidden tang ) та накладний ( full tang ).
При всадному монтажі рукояті, хвостовик клинка проходить рукоять наскрізь (наскрізний монтаж) або, щонайменше для надійності кріплення, на три чверті довжини рукояті (глухий або неповний монтаж). Часто такий спосіб використовують у ножах, які не мають великих навантажень. Найвідомішими по всьому світу мечами з подібним хвостовиком є японські мечі та кухонні ножі. При наскрізному монтажі хвостовик проходить ручку наскрізь і зміцнює тильник ручки.
При накладному монтажі рукояті хвостовик клинка повністю повторює форму рукояті. Це так званий повнорозмірний чи анатомічний хвостовик. Цілісні хвостовики з накладками простіше у виготовленні, в кілька разів надійніше і, крім того, ніж не втрачає своїх робочих якостей навіть при втраті накладок - просто обмотати рукоять шнуром. Нестача лише одна – збільшується ціна ножа, оскільки зростає обсяг роботи з виготовлення рукояті, та й вага самого ножа.
Для виготовлення рукоятей ножів використовуються такі матеріали :
Деревина Історично, найпопулярніший матеріал для рукоятей ножів. Видів і сортів деревини безліч і кожен майстер або виробник вибирає ту деревину, яка йому найбільш технологічна. Сучасна обробка дерева передбачає глибоку пропіку різними полімерами та смолами (стабілізація), після чого деревина надійно захищена від впливів зовнішнього середовища та не поступається за хіміко-механічними властивостями сучасним композитним матеріалам.
G-10 Складається з фенольних смол, армованих склотканиною або вуглецевими нитками. Твердий, твердий та легкий матеріал із текстурованою поверхнею для рукояток тактичних складаних ножів. Може бути полірований або фрезерований, в залежності від цього рукоятка буде гладкою або з твердими насічками.
Micarta За складом аналогічний G-10, але замість скловолокна як підсилювальні волокна використовується папір або льон. Зазвичай має гладку шовковисту або поліровану поверхню, приємну в руці. Потребує ручної обробки, тому використовується в рукоятках дорогих ножів. За міцністю на розрив мікарта є найслабшим матеріалом, ніж G10 або карбон. Тим не менш, мікарта може витримувати дуже великі навантаження, тому вже протягом багатьох років використовується як матеріал для рукояток ножів.
Шкіра Матеріал для виготовлення набірної рукояті. За своїми властивостями рукоятка зі шкіри перевершує багато натуральних матеріалів. При правильній обробці не вбирає вологу і є теплою. Пластини шкіри просочуються синтетичною смолою та насуваються на хвостовик. Затверділу смолу рукоятки полірують. Крім шкіри зі шкір великої рогатої худоби, у виготовленні рукояток застосовуються такі екзотичні види шкір, як зміїна шкіра, шкіра крокодилів та ящірок.
Алюміній (зазвичай марки 6061 T-6) Авіаційний алюмінієвий сплав, що користується популярністю при виготовленні рукояток складаних ножів за високі властивості міцності і технологічність. Як правило, анодується зі створенням покриття різного кольору для кращої ергономічності та зносостійкості.
Латунь Сплав, що складається щонайменше з 56% міді, 10-40% цинку та додаткових складових частин, що включають олово, свинець, нікель, залізо або алюміній. Латунь легко обробляється і може покриватися металом, наприклад, хромом або сріблом.
Нержавіюча сталь Загальна назва марок сталей, які практично не іржавіють навіть у вологому повітрі, хоча можуть покриватися плямами. Складові елементи та його пропорції у різних марках сталей бувають різні.
Титан Знаменить такими своїми властивостями як легкість (на 40% легше стали), міцність, корозійна стійкість та антимагнетизм. Має високу температуру плавлення (1668 ° С).
FRN (скор. від англ. fiberglass reinforced nylon - нейлон, посилений скловолокном) Композиційний матеріал, синтетичний поліамід, армований скловолокном. Відрізняється підвищеною міцністю при відносно невеликій вазі. Застосовується для виготовлення ручок як складаних, так і нескладних ножів.
Zytel Матеріал подібного роду FRN. Найменування, що застосовується компанією DuPont до ряду полімерів-термопластів. На практиці під назвою «Zytel» найчастіше мається на увазі композитний матеріал, що є склонаповненим поліамідом. Зітель, володіючи достатньою міцністю, малою питомою вагою та стійкістю до навколишнього середовища, знайшов широке застосування у виготовленні рукояток ножів, для яких потрібна невелика вага, зокрема складаних ножів з кліпсою.
Еластрон (Elastron) - комерційна назва групи гумоподібних термопластичних еластомерів виробництва однойменної компанії. Використовується у виготовленні рукояток ножів та кинджалів.
Thermorun схожий на фізичні властивості з Еластроном, але більш міцний і стійкий до стирання. На дотик нагадує суміш пластику та гуми. Не ковзає навіть у мокрій руці.
Kydex Група термопластичних акрил-полівінілхлоридних матеріалів. Випускається у листах. Популярний у виготовленні жорстких піхов та інших чохлів, що формуються при нагріванні. Переваги кайдекса: водостійкість, стійкість до стирання, низький коефіцієнт тертя, достатня пружність для утримання ножа, збереження форми та розмірів у нормальних умовах.
Перламутр Внутрішній шар раковин устриць та інших молюсків. Матеріал відрізняється вражаючим блиском та грою кольорів. Перламутр формується шарами з мінералу арагоніту, що захищає молюски від морських водоростей. Виробники ножів використовують найбільш екзотичні форми перламутру.
Ріг (буйвола, оленя, лося і т.п.) Під рогом буйвола виробники ножів мають на увазі такі матеріали, як ікл моржа і тюленя, ріг буйвола, антилопи та інших копитних. Олень роги отримують в результаті щорічного скидання рогів оленями різних видів. Також можуть використовуватись роги інших родинних тварин, зокрема роги антилопи. Дедалі частіше імітується сучасними синтетичними матеріалами.
Слонова кістка/бивні мамонта Слонова кістка колись широко використовувалася для виготовлення рукояток ножів, але оскільки її імпорт майже повсюдно заборонено в усьому світі, то дедалі більше почали переходити використання бивнів мамонта. Бивни цих давно вимерлих тварин знайдено внаслідок розкопок у Сибіру, Монголії, на Алясці.
Основним у призначенні ножа є безумовно клинок. Від форми та розміру клинка залежить його призначення чи по суті цільова аудиторія.
За формою можна виділити такі основні типи мечів:
Normal Blade Ножі з прямим обухом є класичним типом ножів. Це одні з найпоширеніших. По суті, універсальний ніж, який як добре ріже, так і добре коле. Такі мечі прості у виробництві. Ніж із прямим обухом часто можна зустріти серед мисливських. За рахунок заокруглення леза, яке збільшує довжину ріжучої кромки, таким ножем добре знімати шкіру і обробляти м'ясо.
Hawkbill Завдяки кігтеподібній формі клинка має приголомшливі ріжучі здібності. Така форма клинка з'явилася не випадково, деякі види бойових мистецтв припускають використання ножа як зброю, а ця форма вважається найбільш успішною в оборонній сутичці за наявності певних навичок. Цей меч з успіхом використовується і на ножах садівників. Завдяки своїй формі він заслужено посідає почесне місце постійного садівничого помічника.
Drop Point "Drop" - у перекладі з англійської означає "крапля", тобто краплеподібна форма клинка. Дуже універсальний у застосуванні. За рахунок того, що вістря клинка drop point знаходиться на осі вектора зусилля при уколі легше входить у матеріал. Коротша довжина ріжучої кромки, в порівнянні з минулим типом профілю ножа, зате і міцніший кінчик клинка.
Trailing-Point (з завищеною лінією обуха) Має відмінні ріжучі властивості, за рахунок подовженої ріжучої кромки. Колоти таким ножем проблематично. Іноді обух заточується, що розширює його застосування. Наприклад, заточеним кінчиком обуха такого ножа зручно розпарювати черево рибі, щоб не пошкодити жовчний міхур.
Warncliffe (Уорнкліф) Призначений лише для різання. Таким ножем складно вколотися, тому використовується, наприклад, як нож рятувальника. Часто можна зустріти серед кухонних ножів. Має хороший контрольований різ за рахунок прямої ріжучої кромки.
Shipfoot Є найближчим родичем ножа з мечем типу Warncliffe blade. Найчастіше ножі цього типу із серейторним заточуванням застосовується на ножах для нарізки хліба.
Spay-Point Хороші ріжучі якості, за рахунок яких добре підходить для свіжого видобутку. Таким кінчиком клинка складніше пошкодити оброблювану шкіру.
Real Tanto Не дуже поширений, на відміну від його американської версії. Добре коле і має дуже міцний кінчик леза, за рахунок скосу на кінці клинка. Має правильний і добре керований різ.
American Tanto Американський варіант на тему японського ножа. Така форма часто виконується при виготовленні різних бойових ножів завдяки міцності кінчика клинка.
Clip-Point Схожий на drop-point, якщо зрізати обух. Clipped – означає «зрізаний». Вістря менш міцне, але краще проникає в матеріал при уколі. На скосі може бути фальшльоз.
Bowie досить популярний у США, і вважається, що такий тип ножа придуманий американським полковником Джеймсом Боуї, на честь і його названо. Правда, іспанські складані ножі navaja, придумані задовго до Боуї, мали такий самий тип клинка). Ніж Боуї можна зустріти серед мисливських ножів, ножів виживання та армійських ножів. В американському виконанні часом досягають досить великих розмірів. Скіс на обусі може бути як увігнутим усередину, так і бути прямим. Іноді цей скіс може мати заточування. У нас цей скіс називався «щучком».
California Clip Цей різновид дещо відрізняється від стандартного клинка clip utility тим, що повторює форму штату Каліфорнія.
Spear-Point Прародителем цього виду ножа є обопільний списоподібний клинок, але замість однієї ріжучої кромки зроблено фальшлез. Більше застосовний для уколів, ніж для різання, за рахунок низьких спусків.
Gut Hook Така форма клинка часто зустрічається на скинерах ножах. На кінчику зроблений заточений зсередини гачок, який використовується для розпарювання шкіри при обробці видобутку.
Kerambit Вузькоспеціалізований ніж, виконаний у формі кігтя звіра чи птаха. Призначений більше для нанесення січучих ран противнику, за рахунок увігнутої форми. Часто керамбіти мають серрейторне заточування, яке посилює зупиняють дію. З господарською метою такий вид ножа мало придатний, хіба що для садівників-аматорів.
Kondrat Style Ніж створений Вадимом Кондратьєвим, звідки його назва. Спочатку «Кондрат» замислювався творцем, який не з чуток знає, що таке бій і самозахист, як інструмент самооборони для непідготовлених ні фізично, ні психологічно людей, а також для жінок і дітей. Відразу ж з клинком розроблялася зручна і практична рукоять, що ускладнює вибивання ножа з руки. Відмінною рисою даного клинка є «стам'яскова» або одностороннє заточування.
Needle point (Dagger - Texas toothpick Техаська зубочистка). Голкова форма клинка. Розповсюджена форма для ножів самооборони.
Smathet Рубаючий ніж із широким листоподібним лезом, який можна було використовувати як зброю, і як інструмент. Схожий ніж був поставлений на озброєння служби OSS, секретного американського Бюро стратегічної служби (Office for Strategic Services, OSS).
Fillet Blade Назва клинка говорить сама за себе – це ножі для чищення риби, котрі гаряче і заслужено улюблені рибалками та професійними кухарями.
Безумовно, це лише основні види мечів. Форм мечів набагато більше. Але для чіткого уявлення призначення ножа цього цілком достатньо.
Також необхідно відзначити, що крім форми меч буває різних перерізів. Поперечний переріз клинка або як прийнято виражатися "вид заточування" впливає на його ріжучі якості.
Перетину клинків
За формою перерізу можна назвати такі основні типи:
А – прямий клин від обуха (трикутний у перерізі клинок, частіше називається скандинавським типом заточування). Завдяки малому куту ріжучої кромки та плоским спускам клинок чудово пристосований для різання. Вага клинка трохи менша, ніж у клинка зі спусками не на всю ширину. Для дій, що рубають, пристосований погано через меншу міцність тонкої ріжучої кромки. Вимагає якісних матеріалів та термомеханічної обробки.
В - клинок з увігнутими (бритвеними) спусками. Допомагає досягти особливої тонкощі ріжучої кромки при товстому та міцному обусі. Використовується на небезпечних бритвах та ножах, де потрібна гострота леза. Іноді увігнутість спусків обумовлена технологічними причинами (спуски виконуються циліндричним різальним інструментом, що обертається).
Г - бритва (клин з підведенням) від середини клинка
Д – одностороннє або стамесочне заточування. Характерна для ножів "Кондрат".
Е – змінна – без явно вираженого ребра, профіль різний по всій длянні клинка.
Ж - клинок з опуклими (лінзовидними) спусками. Клинок особливої міцності при ударах, що рубають.
Також на якість різу впливає матеріал та кут заточування леза.
При зменшенні кута заточування ріжучі властивості інструменту зростають, а ось міцність його леза, особливо при ударах та зіткненнях з твердими тілами, знижується. З урахуванням цього для того чи іншого інструменту практикою рекомендовано певні кути заточування:
Від 10 ° до 15 ° - бритви, скальпелі;
Від 15 ° до 20 ° - ножі для овочів, хліба та нарізування філе;
Від 20 ° до 25 ° - кухарські ножі різного профілю;
Від 25 ° до 30 ° - мисливські та універсальні ножі (похідні та туристичні);
Від 25 ° до 40 ° - ножі універсальні та для важких робіт.
Ніж, заточений під кутом 50° (при гарній і в'язкій сталі), перерубує цвяхи. У деяких видів промислових мисливських ножів лезо заточується в різних частинах під різними кутами: ближче до вістря - під можливо меншим кутом, а біля рукоятки - під великим кутом, щоб можна було рубати кістки при обробці туші звіра.
Все вищеописане справедливо і до складаних ножів і ножів з фіксованим лезом. Однак складані ножі мають одну особливість, яка виділяє їх в окремий напрямок – це замки складаних ножів.
Але перш ніж перейти до замків складаних ножів слід зазначити, що як і в ножах з фіксованим лезом, складні ножі мають велику кількість деталей, без знання назви яких буде досить складно орієнтуватися в тому, який ніж вам найбільше підійде.
Давайте детальніше зупинимося на тих вузлах, які є ключовими елементами :
Плашки - одночасно і найчастіше, частина лайнерного замку (за наявності) і зміцнювальна проставка в рукояті.
Проставка «Бекспейсер» (англ. backspacer від back - спина і spacer - розпірка) - елемент складаного ножа, проставка між плашками з боку спинки рукояті. Підвищує жорсткість конструкції, збільшує площу опори бічної поверхні рукояті в долоні, прикриває внутрішні поверхні ножа від сміття та бруду.
Осьові шайби – частина констукції ножа. Забезпечують плавність ходу клинка щодо нерухомої рукояті. Також зміцнюють конструкцію при бічних навантаженнях на клинок. Бувають бронзовими, мідними або другопластовими залежно від виробника.
Осьовий гвинт - частина кріплення клинка до рукояті і одночасно вісь, щодо якої відбувається обертання клинка під час відкриття ножа.
Штифти – частина кріплення фурнітури до плашок.
Притини можуть бути як частиною декору рукояті, так і зміцнювати конструкцію ножа щодо бічних навантажень на клинок.
Накладки - несуть найчастіше декоративне навантаження, але в залежності від матеріалу, наприклад G-10, можуть бути і певно функціональними, запобігаючи прослизання ножа у вологих руках.
Кліпса - (англ. clips - мн. ч. від clip - затискач) - пристосування для швидкознімного кріплення чого-небудь у вигляді пружного затиску. У конструкції доладних ножів часто використовується кліпса, що є, по суті, плоскою пружиною і дозволяє закріплювати ніж за край кишені, ремінь та інші частини одягу та спорядження. Існує два основні види розміщення кліпси на ножі: tip up і tip down.
Бонки - кріпильна деталь, проставка, різьбова втулка, зазвичай циліндричної, багатогранної, ступінчастої форми або у вигляді пісочного годинника, що може розвальцьовуватися в деталі або кріпитися іншим чином. У складних ножах за допомогою бонок скріплюють плашки ручки. Бонки забезпечують жорсткість конструкції, перерозподіляють навантаження, дозволяють зменшити вагу в порівнянні з іншими методами кріплення плашок.
Вейв (англ wave - хвиля ) - Пристосування для прискореного відкривання складних ножів, що носяться в кишені, запатентований Е. Емерсоном ( Ernest Emerson ) - виступ на обусі клинка (гачок), який при вийманні ножа повинен чіплятися за край кишені, відкриваючи меч. Також відомо під назвою « Emerson Opener »
Фліпер ( фліппер ) або Плавник (англ. flipper - плавець) - елемент складаного ножа, що дозволяє відкрити його однією рукою (як лівою, так і правою), виступ хвостовика клинка, що піднімається над поверхнею рукояті при закритому положенні ножа. Натискання вказівним пальцем руки, що тримає ножа, на фліпер призводить до повертання клинка навколо осі і, отже, відкриття ножа. Далі меч може відкриватися інерційно, або за допомогою механізму прискореного відкривання (асист). У відкритому положенні клинка фліпер може бути підпальцевим упором.
Шпенек - Деталь у формі невеликого стрижня, шипа, що виступає над поверхнею. Шпенек у клинку складаного ножа застосовується як пристосування, що дозволяє відкрити клинок рукою, що тримає ніж. Отже, ми розглянули основні поняття та терміни зі світу ножів.
Саме час перейти до теми видів замків у складаних ножах. Адже кожен зі складаних ножів, володіючи тим чи іншим замком, приховує в собі безліч питань, пов'язаних із зручністю користування, безпекою, надійністю та швидкістю відкриття ножа. Кожен із видів замків завоював своїх шанувальників та поціновувачів. Існують і такі замки, для користування якими виникли цілі школи з відкриття складних ножів.
Написати коментар