I Типи та марки популярних сталей
Виробництво та мистецтво ножебудування постійно розвивається та привносить свої корективи у наше життя. Вже нікого не здивувати ножем із нержавіючої сталі. У той час, коли будучи маленьким хуліганом, я не уявляв собі ножа, який не іржавів би від порізаного ним яблука. Але життя йде, наука розвивається, і одні типи та марки сталей на ножах змінюються іншими. Залежно від призначення, складності виробництва та цінової політики виробника сталі можна розділити на три типи з прив'язкою до ціни на ножі, що виготовляються з них:
Недорогі сталі, популярні сталі, і преміум сталі, що використовуються в основному для топових і лімітованих версій ножів, що випускаються.
Тут я маю зробити застереження для досвідчених читачів, які неодмінно будуть готові пуститися в суперечку зі мною з приводу ціноутворення конкретних марок сталі. Типи матеріалів розділені мною дуже умовно позначення деяких цінових кордонів на ножі, і несуть швидше інформативний характер зручності орієнтування недосвідченого покупателя.
Перш ніж розпочати огляд самих сталей слід розуміти хімічний склад та вплив окремих елементів на фізичні характеристики.
Вуглець (С) – найбільш важливий елемент сталі, він підвищує її міцність, без достатньої кількості вуглецю дуже складно отримати відповідну твердість.
Хром (Cr) – надає сплаву підвищених антикорозійних властивостей, карбіди хрому збільшують зносостійкість і прожарювання. Надмірний вміст хрому в сплаві підвищує його крихкість. Міститься в нержавіючій сталі будь-якої марки.
Марганець (Mn) – його вміст позитивно діє на зернову структуру сплаву, а також сприяє кращій прожарюваності. Збільшує зносостійкість та міцність. Міститься практично у всіх сучасних марках сталі.
Молібден (Mo) – формує карбіди, що запобігають виникненню ламкості сталі, дозволяє зберігати міцність при високих температурах. Також збільшує стійкість до корозії, міцність, твердість, прожарювання, ударну в'язкість і сприяє кращій оброблюваності,
Нікель (Ni) – підвищує міцність, ударну в'язкість та корозійну стійкість.
Кремній (Si) – збільшує міцність та зносостійкість сталі. Як і марганець, він робить сталь більш стабільною та надійною.
Ванадій (V) – формує структуру карбідів таким чином, щоб підвищити опір зносу, живучість і прожарювання.
Так само до складу можуть входити азот (N), ніобій (N), вольфрам (W) та сірка (S)
До недорогих сталей можна віднести такі марки :
420 Низький вміст вуглецю (менше відсотка), роблять цю сталь занадто м'якою і погано тримає заточування. Завдяки своїй високій корозійній стійкості часто застосовується при виготовленні ножів для підводників. Часто використовується для дуже недорогих ножів; окрім використання в умовах солоної води, надто м'яка для виготовлення функціонального леза. З неї роблять майже всі китайські "нонейм" ножі, що принесло їй погану славу. Справді, у «східному» виконанні це низькоякісний матеріал, що за характеристиками ближчий до нашої «кухонної» 40Х12. У «західному» виконанні 420 сталь вважається нормальним недорогим ножовим матеріалом. Іспанські ножі з 420-ої стали також дуже м'які, практично як китайські. Але швейцарські («Victorinox», «Wenger») та австрійські («Fortuna»), а також деякі інші ножі хороших виробників із 420-ої стали відрізняються більшою твердістю та акуратним виконанням. Особливо слід відзначити американську якість виконання ножів із 420-ої сталі. Поряд із майже сувенірними виробами від United Cuttlery, фірми «SOG» і «Buck» роблять із 420-ї сталі відмінні ножі з твердістю клинка до 57 HRс, і при цьому клинок часто буває досить тонким та пружним. Це ще раз підтверджує положення про те, що якісне загартування та обробка найчастіше важливіше, ніж марка (хімічний склад) сталі. Ножі з 420-ї сталі не завжди мають відповідне маркування. Якщо на ножі від невідомого виробника немає жодного напису або написано просто "Inox" "Stainless", "Stainless Steel", "Rostfrei" (фактично слово "нержавіюча" різними мовами), "Super-steel" та інше, то швидше за все це саме 420-та сталь з усіма наслідками.
420HC (High Carbone – «високо-вуглецевий») Один із популярних сплавів, які використовуються для масового виробництва ножів в останні роки. Багато відомих виробників воліють цю сталь через її низьку вартість, легкість її обробки, достатню для середнього ножа міцності і хорошу антикорозійну живучість. Сталь 420HC непогано тримає ріжучу кромку, проте час від часу потребує заточування, поступаючись у цьому сталям вищого класу, ніж із неї легко переточувати.
420J2 Японська сталь, що тривалий час використовується при виробництві ножів різними компаніями. Через свою доступність, простоту обробки та значне поширення виробники ножів використовують її як самостійно, так і у складі композитних сплавів, де 420J2 відіграє роль обкладки, укладаючи всередині більш тверду сталь.
440A - 440B - 440C Вміст вуглецю (і твердість відповідно) цього типу нержавіючої сталі зростає від А (0,75%) до (0,9%) до С (до 1,2%).
Всі три типи 440-ї стали добре пручаються корозії, причому 440А - найкраще і 440С - найменшим чином із цих трьох. У ножах "SOG Seal 2000" використовується сталь 440А, "Рендел" ("Randell") використовує сталь 440В для своїх нержавіючих ножів. Марка 440С поширена повсюдно, тому що це найкраща з усіх трьох! Якщо ваш ніж маркований «440», це найменш дорога сталь 440А - якщо виробник використовував дорожчу 440С, він неодмінно це вкаже. За загальним відчуттям, сталь 440А (і подібні до неї) досить хороша для повсякденного використання, особливо коли вона якісно загартована (ходять багато хороших відгуків про загартування стали 440А фірмою «SOG»). Версію 440В можна назвати проміжним варіантом, а сталь 440С - найтвердіша з 440-х.
12С27 (склад: С – 0,6%, Mn – 0,35%, Cr – 14,0%.) Вважається традиційною скандинавською та використовується для виготовлення фінських ножів «пуукко», шведських ножів «Mora Of Sweden», а також норвезьких ножів. Також вона зазвичай відома «чистим складом» - тобто. відсутністю будь-яких сторонніх домішок – сірки та фосфору.
Sandvik14C28N Середньовуглецева високохромиста нержавіюча сталь з додаванням молібдену, фосфору, кремнію та сірки, що володіє винятковою корозійною стійкістю, чудовими міцністю та зносостійкістю. Досить поширена у виробництві шведських ножів «Mora Of Sweden».
1095 Найчастіше використовується для нескладних ножів (фікседів). Якщо побудувати по порядку марки починаючи з 1095 і до 1050, загалом можна сказати, що при зменшенні номера зменшується кількість вуглецю в сталі, вона гірше тримає заточування леза і стає більш в'язкою. Тому найчастіше марки 1060 та 1050 використовуються для виготовлення мечів. Для ножів 1095 року вважається «стандартною» маркою вуглецевої сталі, не найдорожчою і при цьому з хорошими якостями. Також ця марка має достатню жорсткість і дуже добре тримає заточування, але при цьому легко іржавіє. Це проста марка сталі, що містить, крім заліза, ще один-два елементи – близько 0,95 вуглецю та іноді близько 0,4% марганцю.
9Cr13CoMoV Нержавіюча сталь китайського виробництва з підвищеним вмістом кобальту, доданого для отримання більш міцної ріжучої кромки. Має високу корозійну стійкість за невисокої ціни. Швидкорізальні сталі, леговані ванадієм і кобальтом, мають підвищені ріжучі властивості. Кобальт підвищує жароміцність, магнітні властивості, збільшує опір удару. Чим більше в сплаві кобальту, тим вище міцність на вигин і краще механічні властивості, але при великій кількості знижується твердість і зносостійкість сплаву. З застосовуваних ножах, кобальт містять сталі VG-10 і N690 в кількості близько 1,5%.
8Cr13MoV Китайська сталь, характерна для лінійки ножів "Byrd" компанії "Spyderco". Це сталь з досить високим вмістом вуглецю, хрому, ванадію та молібдену, вона добре тримає заточування і в той же час легко заточується.
8Cr14MoV Китайська сталь, аналогічна до попередньої, в тому числі і за хімічним складом. Наявність у ній більшої, ніж у 8Cr13MoV кількості хрому дозволяє їй поєднувати такі ж ріжучі та міцнісні якості з покращеним антикорозійним захистом.
До популярних сталей , середньої цінової категорії, можна віднести такі марки :
3Cr13 Китайська нержавіюча сталь, що є модифікованою сталь марки 440А, загартовану до твердості приблизно 57 HRC. Завдяки підвищеному вмісту вуглецю її ріжучі властивості перевищують 420J2, але поступаються 420НС. Вона використовується на ножах середньої цінової категорії різних виробників, проте досить рідко.
AUS-6 - AUS-8 - AUS-10 Японські нержавіючі сталі, приблизно порівняні з 440A (AUS-6.65% вуглецю), 440В (AUS-8.75% вуглецю) та 440C (AUS-10, 1,1% вуглецю) відповідно. Широке використання сталі AUS-8 зробило її дуже популярною і, хоча вона не тримає міцність на рівні ATS-34, багато хто відзначає її визначну зносостійкість. Також деякі виробники маркують AUS-8, як AUS-8A, але реальних відмінностей немає ніяких. Сталь AUS-10 має трохи більший вміст вуглецю, але містить менше хрому, тому є менш корозійно-стійкою, але твердішою. Усі перелічені сталі містять до чверті відсотка ванадію, що дозволяє підвищити зносостійкість. Склад найбільш популярної AUS-8 виглядає наступним чином: =0.75%, Мn=0.5%, Mo=0.2%, Cr=14%, Ni=0.5%; Si = 1%, V = 0.2%
95Х18 Непогана вітчизняна нержавіюча сталь, але немає зла без добра - вона досить примхлива в загартуванні та обробці. При правильній термообробці має високу твердість, хорошу гнучкість та достатню міцність. Ніж з цього матеріалу не так просто добре ув'язнити, як звичайний кухонний, але тримати гостроту меч буде добре. При тривалому контакті з вологою і з сіллю може виявлятися корозія. При цьому - одна з кращих сталей вітчизняного виробництва, з якою працюють як великі виробники, так і шановні приватні майстри. Імпортним аналогом вважається сталь 440С. Склад: C = 1%; Cr = 18%; Mn≤0.8%; Si≤0.8%; S≤0.025%; P≤0.03%
4116 Високоякісна нержавіюча сталь, виготовлена в Німеччині на підприємствах Thyssen Krupp. Цю сталь використовують у галузях з підвищеними гігієнічними вимогами (для виготовлення медичного обладнання, ця сталь – відмінний вибір матеріалу для виготовлення кухонних ножів. Оптимальне відсоткове співвідношення вуглецю та хрому в цій сталі забезпечує їй високий ступінь корозійної стійкості, а також чудову механічну міцність та стійкість ріжу кромки. Стійкість ріжучої кромки в тестах на розрізання перевищила аналогічні характеристики клинків, виготовлених з нержавіючих сталей 420 і 440 серій. С=0.45-0.55% Si<1%, Mn<%1, P<0,04%, S<0,015% Cr=15%, V=0.1-02%, Mo=0.5-0.8%
1055 Хімічний склад і фізичні властивості вуглецевої сталі 1055 знаходяться на межі між середньо і високовуглецевими сталями з вмістом вуглецю між 0,50%-0,60%, і з вмістом марганцю між 0,60%-0,90%. Такий вміст вуглецю та марганцю дозволяє досягати твердості сплаву між Rc 60-64, залежно від точного вмісту вуглецю. Поєднання ряду факторів при виробництві дозволило зробити одну з найскладніших сталей, причому в ній достатньо мартенситу, без надмірного вмісту карбідів. Ця сталь особливо підходить для тих робіт, де міцність і ударна в'язкість оцінюється вище за всі інші якості.
SK5 Японська інструментальна сталь, що є еквівалентом американської сталі 1080, з вмістом вуглецю між 0,75%-0,85% та марганцю між 0,60%-0,90%. Ця сталь може мати твердість до 65 Rc і містить суміш вуглецю в мартенситах з деякою кількістю розчинених цементитів. Підвищення вмісту цементитів у сталі підвищує її стійкість до стирання і дозволяє досягти ідеального балансу між високими характеристиками міцності клинка і високим ступенем незатупляльності ріжучої кромки. Завдяки цим характеристикам сталі цього класу традиційно використовуються для виготовлення різних ручних інструментів, а також для виготовлення доліт і механічних пилок в деревообробній промисловості. Сталь ця витримала випробування часом і використовується протягом багатьох років у багатьох країнах.
Плавно ми підходимо до сталей використовуваних на більш дорогих ножах та лімітованих екземплярах.
Преміум (топові) сталі:
VG-1 San Mai III "San Mai" означає "три шари". Цей термін застосовують, щоб описати традиційні ламіновані леза, що використовуються для японського меча та кинджалів. Ламіноване будова клинка має важливе значення, оскільки воно дозволяє смуги з різних марок сталей об'єднати в одне лезо. Простий спосіб уявити собі цей тип конструкції полягає в тому, щоб уявити бутерброд: м'ясо - в центрі, тверда сталь з високим вмістом і шматки хліба з обох боків - смуги сталі з нижчим вмістом вуглецю. Ріжуча кромка леза повинна бути максимально твердою для того, щоб довше тримати заточування і ефективно різати і рубати, але якщо весь клинок був таким твердим, він міг би бути пошкоджений під час бою або роботи при бічних навантаженнях. Для надання клинку додаткової міцності, гнучкості та стійкості до корозії до нього та приварюють додаткові, більш «м'які» сталеві накладки. Склад: C = 0.95-1.05%; Cr = 13-15%; Mo = 0.2-0.4%; Ni = 0.25%. Зазвичай гартується до 58 - 61 HRC.
VG-10 була спеціально розроблена компанією "Takefu Special Steel Co., Ltd". (Японія) для потреб ножової промисловості. Використовується у виробництві ножів таких японських брендів, як "Tojiro", "Kasumi", "Mcusta", а також у виробництві деяких моделей не японських брендів "Spyderco", "Cold Steel", "Camillus", "FALLKNIVEN", "Browning" . Але мечі для них, а то й ножі цілком, як правило, виробляються в Японії. В'язкість цієї сталі достатня для того, щоб зберігати ріжучу кромку навіть при загартуванні до твердості 60-63 Rc. Склад: C = 0.95-1.05%; Cr = 14.5-15.5%; Co=1.3-1.5%; Mn = 0.5%; Mo = 0.9-1.2%.
A-2 (AISI Type A2, UNS T30102 Американська інструментальна сталь для вальців, штампів та пуансонів, що використовується у виготовленні клинків. Нетоксична, немагнітна, незагартовувана, стійка до корозії сталь. Легко піддається зварюванню і не стає при цьому крихкою. Склад: C= 1%, Mn = 0.8%, Si = 0.3%, Cr = 5.25%, Mo = 1.1%, V = 0,2%.
ATS-34 і 154CM Одні з найсучасніших високотехнологічних нержавіючих сталей. 154СМ є оригінальною американською сталлю, її видатні показники роблять її також досить дорогою, вона використовується далеко не в кожному ножі. ATS-34 є продуктом японської корпорації Hitachi і за своїми показниками дуже близька до 154СМ. Сталь цих марок зазвичай гартується до 60 HRc і при цій твердості поводиться стабільно, зберігаючи високу жорсткість, проте вони не такі стійкі до іржі, як сталі серії 440. Ці сталі по праву можна вважати одними з найкращих на сьогоднішній день. Склад: C = 1.05%, Cr = 14%, Mn = 0.5%, Mo = 4%, Si = 0.3%
S60V (440V) та S90V (420V) Ці дві сталі чудово тримають заточування (краще ніж ATS-34). В обох сталях високий вміст ванадію, завдяки чому вони неймовірно зносостійкі, але мечі з них важко точать. Компанія Spyderco випускала ножі зі сталі S60V обмеженим тиражем. При цьому вони калили її всього лише до 55-56 Rc, щоб при достатньої твердості, клинок легше точився. S90V - це сталь компанії CPM, аналог сталі S60V, з меншим вмістом хрому та подвоєною часткою ванадію, більш зносостійка і міцніша, ніж S60V. Склад S60V: C = 2.15%, Cr = 17%, Va = 5.5%, Mn = 0.4%, Mo = 1%, Si = 0.4%. S90V: C = 2.3%, Cr = 14%, Va = 9%, Mn = 0.4%, Mo = 1%, Si = 0.4%.
H-1 Нержавіюча сталь, характерна для ножів компанії Spyderco. Завдяки своєму незвичайному хімічному складу має підвищену корозійну стійкість, у тому числі в морі, де кількість солі підвищена. Також може похвалитися високими ріжучими характеристиками та здатністю довго утримувати заточування. Однак вона трохи м'якша за сталі AUS8 або 154CM. Сталь досить складна в обробці, тому застосовується відносно рідко, найчастіше - при виробництві професійних ножів для яхтсменів, моряків, водолазів та ін. 1.5%, Ni = 6-8%, P = 0.4%, Si = 3-4.5%, S = 0.03%. 3G Шведська завжди ламінована (3-шарова) порошкова сталь останнього покоління, одна з найкращих у своєму класі. Високий вміст вуглецю (1,4%) надає їй необхідну для «ножового» сплаву твердість і жорсткість, а додаткові домішки сприяють високій опірності корозії, хорошій ударній в'язкості та зносостійкості. Розроблена та застосовується компанією Fallkniven. Склад центрального сердечника (SGPS сталь): C = 1.4%, Cr = 15%, V = 2%, Mn = 0.4%, Mo = 2.8%, Si = 0.5%, P = 0.03%, S = 0.03%. Обкладки зазвичай зі сталі VG2, її склад практично такий самий, як і у сердечника, але твердість набагато нижча.
S30V (повна назва - CPM S30V) Є нержавіючою мартенситною порошковою сталлю, яка була розроблена Діком Барбером у співпраці з відомим виробником ножів Крісом Рівом. При виготовленні цієї сталі формуються карбіди ванадію, властивості яких надають сталі більшої міцності, ніж застосування карбідів хрому. Крім цього карбіди ванадія дозволяють досягти більш досконалого зерна сталі. Ця сталь швидко заслужила популярність і зараз широко використовується при виготовленні ножів багатьох компаній. C=1.45%; Cr = 14%; Mo = 2%; V=4%
CTS-BD30P виробництва Carpenter Inc. є еквівалентом S30V – золотим стандартом індустрії порошкових сталей. Гартувати CTS-BD30P рекомендується до 58-61 од. за шкалою Роквелла. Незважаючи на значну твердість, лезо з CTS-BD30P легко піддається виправленню. Ріжуча кромка клинка зі сталі CTS-BD30P за зносостійкістю (тобто за здатністю тримати заточування) перевищує 440С на 45%, а 154 СМ на 30%, що підтверджено незалежною експертизою CATRA. За ударною міцністю сталь CTS-BD30P у чотири рази міцніша на злам, ніж відома сталь 440Сі в 3,5 рази міцніша за 154CM. За повідомленнями користувачів, сталь все ж таки відрізняється від стандартної S30V на краще. C=1.45%; Cr = 14%; Mo = 2%; V=4%
CPM D2 Сучасна інструментальна сталь, яку іноді називають «напів-нержавіючою». Вона має досить високий вміст хрому (12%), але все ж таки його кількість недостатня для того, щоб класифікувати цю сталь як нержавіючу. Незважаючи на це за параметром "корозійна стійкість" вона далеко перевершує будь-які вуглецеві сталі. Також вона має високу міцність, що дозволяє протягом тривалого часу зберігати ріжучу кромку. Сталі М4 та D2 можна обидві назвати CPM, що означає «порошкова». Спочатку вони бувають «прокатними» сталями, але в ножовій індустрії застосовується лише порошок для отримання рівномірнішого складу сталі. Типові склади: C=1.45-1.65%; Si = 0.1-0.4% Cr = 11-12.5%; Mo = 0.4-0.6%; V = 0.15-0.3%.
ZPD-189 Японська порошкова сталь найвищої категорії. Розроблено Hitachi Metals у 1996 році. Вона поєднує в собі вкрай високу твердість, що майже не має на даний момент аналогів серед інших марок сталі, корозійно стійка, але, разом з тим, боїться бічних навантажень на крайку, оскільки може фарбуватися. Така сталь застосовується лише кількома компаніями на кращих моделей ножів з асортименту, за вартістю вона також перевершує всі аналоги. Склад: З = 2.9-3%; Si = 0.35%; Cr = 19-20.5%; Мо=0.9-1%; V = 0.25-0.35%.
ZDP-247 Високовуглецева інструментальна сталь виробництва корпорації Hitachi Metals (Японія), розроблена на основі технології аморфних металевих сплавів, що використовується у виготовленні ножів. Склад сталі є комерційним секретом компанії Hitachi Metals.
CPM-125V Одна з найтвердіших та зносостійких нержавіючих сталей. Містить дуже багато карбідів ванадію. По-суті, це американська відповідь на японську ZDP-189, але не така тендітна і не так іржавіє, як M4. Дуже важка у обробці, тому з неї дуже мало виробляють. на 25-50% зносостійка, ніж S90V. Для фрезерування, гриндера та заточування цієї сталі застосовують спеціальні верстати, які споживають велику кількість аббразиву. Склад: С = 3.30% Mn = 5% Cr = 14% Ni = 0.4% V = 12% Mo = 2.5% W = 0.5% Si = 0.5%.
CPM M4 Спеціальна швидкорізальна інструментальна сталь, що містить велику кількість ванадію. Ця сталь показує себе більш міцною та зносостійкою ніж M2 та M3 в операціях, що вимагають легкого та швидкого різання. CPM M4 також поставляється в декількох модифікаціях, наприклад, сталь, що включає великий вміст вуглецю, який робить її здатною краще гартуватися в процесі термообробки і сталь з високим вмістом сірки для покращення оброблюваності на верстатах. Як і всі стали CPM, CPM M4 створена корпорацією «Crucible Materials Corporation» з використанням патентованої технології «Crucible Particle Metallurgy», яка дозволяє досягти однорідності, міцності та хорошої оброблюваності порівняно зі сталями, що отримуються у традиційній металургії. Склад: C = 1.42%; Cr = 4%; Mo = 5.25%; V = 4%; W=5.5%; Mn = 0.3-0.7%; S = 0.06-0.22%. Дана сталь сильно корозує у вологому середовищі, тому вимагає ретельного догляду або клинок повинен мати антикорозійне покриття.
CTS-BD1 Сталь виробництва Carpenter. Дуже близька за властивостями до популярної 154СМ, ATS-34 та GIN-1. Чи не є порошком. Хімічний склад: C = 0.9% Mn = 0.6% Si = 0.37% Cr = 15.75% Mo = 0.3%, V = 0.1%. Високий вміст хрому забезпечує хорошу твердість та стійкість до іржі.
S35VN Повна назва CPM-S35VN Мартенситна нержавіюча сталь виробництва концерну «Crucible Inc.», який є визнаним лідером у порошковій металургії. За міцністю ця сталь перевершує сталь CPM-S30V на 15-20%, проте механічній обробці краще піддається. CPM-S35VN відрізняється наявністю у своєму складі ніобію, який робить сталь більш міцною, зносостійкою і здатною довше зберігати заточування в порівнянні з більшістю сплавів, що містять хром, наприклад таких, як 440С і D2. Як і CPM-S30V має відмінну стійкість до корозії. Найкращих властивостей досягає при загартуванні до твердості 58-61 HRc. Склад: C = 1.4%, Cr = 14%, V = 3%, Mo = 2%, Nb = 0.5%.
CPM-S110V Високолегована мартенситна нержавіюча інструментальна сталь, вироблена концерном "Crucible Industries" (США). CPM-S110V містить досить велику кількість ванадію та ніобію, які збільшують міцність, зносостійкість та корозійну стійкість сталі. Завдяки такому складу сталь CPM-S110V має кращу корозійну стійкість, ніж сталь 440C або CPM-S90V. Технологія виробництва сталі дає рівномірний розподіл вуглецю в сталі CPM-S110V в порівнянні з іншими інструментальними сталями, що дає порівняно непогану механічну оброблюваність та характеристики міцності. Використовується для виробництва деталей та інструментів з підвищеною зносостійкістю та корозійною стійкістю. До складу сталі додано 3% ніобію: C=2,80% Co=2,50% Mo=2,25%; Cr = 15,25%; Nb = 3%; V = 9%. Твердість від 58 до 61 HRc.
M390 Якщо для виготовлення ножа використовують сталь M390, клинок точно матиме підвищену корозійну стійкість, так як у складі стали дуже висока концентрація хрому. Також варто відзначити, що ця сталь широко використовується в промисловості для виробництва різних бурильних установок та машин, що виконують складний процес свердління твердих матеріалів. Лезо з цієї сталі мають понад високу продуктивність, чудову ріжучу здатність і зносостійкість через її структуру з високою концентрацією ванадію і карбідів хрому. Унікальний порошковий металургійний процес виробництва сприяє рівномірному розподілу карбіду в інших балансуючих хімічних елементах.
MagnaCut - це порошкова сталь для використання у найкращих ножах. Найкраща міцність, найкраще утримання ріжучої кромки та виняткова корозійна стійкість. Доктор Ларін Томас (Dr. Larrin Thomas), професійний металург та автор knifesteelnerds.com, застосував кілька хитрих прийомів, щоб MagnaCut отримав високі показники у всіх категоріях. Вона має міцність CPM-4V (одна з найміцніших порошкових сталей) із корозійною стійкістю CPM-20CV (перевірена сталь для ножів, яка використовується в основному на складаних ножах преміум-класу). До складу MagnaCut входить 1,15% вуглецю, 10,7% хрому, 2% молібдену, 4% ванадію, 2% ніобію та 0,2% нітрогену. Сталь із вмістом ванадію в 4% плюс 2% ніобію може виглядати так, ніби вона має більш високу зносостійкість, ніж насправді. У той же час вона розроблена, щоб мати таку ж зносостійкість, як і CPM 4V, що містить трохи менше 4% ванадію без ніобію. Вища температура термічної обробки, необхідна для нержавіючої сталі, означає, що вони мають однакову кількість карбідів. Також, дивлячись на вміст хрому, її можна назвати напівнержавіючою, незважаючи на відмінну корозійну стійкість MagnaCut.
Написати коментар