У цій покроковій інструкції ви дізнаєтесь, як наточити ножі за допомогою точильних каменів.
Перш ніж приступити до заточування, слід обдумати, чи хочете ви точити ножа вручну або використовувати пристрої, такі як Risam Fix Angle System. При виборі методу заточування необхідно враховувати свої навички та досвід. Якщо у вас є досвід і ви почуваєтеся комфортно при ручному заточенні, пристрій для заточування ножів може виявитися непотрібним. З іншого боку, точильні системи з кутом, що фіксується, - це простий і зручний спосіб підтримувати постійний кут заточування. Якщо ви вже намагалися заточити ніж, але так і не досягли потрібного кута, ми рекомендуємо використовувати точильні системи та точильні верстати. Напрямні, які можна зафіксувати, допоможуть вирішити поширені помилки у процесі заточування
Крок 1: Виберіть відповідну зернистість точильного каменю.
Вибір відповідної зернистості точильного каменю - перший і найважливіший крок при заточуванні ножа. Не кожен ніж слід точити на найгрубішому камені, який у вас є, з іншого боку, дуже тупий ніж не варто точити на тонкому камені. Використання правильного каменю гарантує швидке досягнення необхідної гостроти. Якщо ваш ніж дуже тупий або на лезі є зазубрини, почніть з грубого каменю. Грубий камінь швидко видаляє матеріал, тому погана кромка може бути швидко доопрацьована. Однак після
грубого каменю необхідно використовувати дрібніший камінь, щоб довести край до досконалості. Якщо ваш ніж лише злегка затупився і потребує швидкого доведення, почніть із середнього або дрібного каменю - це заощадить ваш час. При роботі з дрібним каменем потрібно менше зусиль, але його можна використовувати тільки на кромці, що вимагає невеликої обробки.
Крок 2: Визначте правильний кут.
Вибір правильного кута заточування – це наступний крок. Незалежно від методу заточування необхідно вибрати відповідний кут. Цей кут не обов'язково повинен бути точним, але слідувати деяким загальним рекомендаціям - це правильне рішення. Більшість виробників ножів рекомендують кут приблизно 20 градусів. Залежно від призначення ножа ви можете відхилятися від цього кута у більшу чи меншу сторону. Філейний ніж або ніж для нарізки ніколи не використовується на твердих поверхнях, тому кут на кілька градусів менше дозволить отримати гострішу кромку. З іншого боку, ніж для виживання з різноманітними видами використання може лише виграти від міцнішої кромки з кутом на кілька градусів більше.
Крок 3: Нанесіть на камінь воду чи олію.
Деякі камені потребують воду, у той час як іншим каменям необхідно масло для видалення стружки (дрібної металевої тирси, що утворюються при заточенні). Просто нанесіть кілька крапель олії чи води прямо на камінь. (Для нанесення води рекомендується використовувати недорогу пляшку з розпилювачем). Необхідний мастильний матеріал залежить від типу каменю, що використовується. Для водних та алмазних каменів потрібна вода. Для масляних каменів, як мастило використовується масло. Частина каменів або абразивних стрічок не потребує додаткового змочування, яке може лише нашкодити.
Крок 4: Заточення ножа.
Починаючи з грубого каменю, необхідного для вашого ножа, ви переходите до дрібніших каменів, поки не досягнете бажаного рівня гостроти.
Покладіть ніж на камінь під вибраним кутом. Простий метод визначення кута на око - уявити собі кут 45 градусів, а потім відняти половину цієї величини. Це дасть вам приблизну оцінку кута, а потім ви зможете скоригувати його у більшу чи меншу сторону. Проведіть ножем по каменю, починаючи з п'яти і закінчуючи вістрям ножа. Рух має нагадувати розгонисту дугу по каменю. Будьте дуже уважними, щоб зберегти кут нахилу ножа на камені. Більш довгі зігнуті ножі створюють додаткові труднощі, але якщо ви зможете зберегти кут, то заточування буде максимально ефективним. Повторіть цей процес на іншому боці ножа і продовжуйте повторювати, доки не заточите ніж на всьому діапазоні зернистості каменю.
Метод заточування для дуже тупого ножа.
Тупий ніж вимагає грубого каменю і може вимагати більше часу на обробку. Оскільки для цього може знадобитися багато рухів, ми рекомендуємо робити близько 10 рухів, перш ніж чергувати сторони.
Як визначити, що заточення закінчено?
Важлива, але часто незрозуміла частина заточування – зрозуміти, коли ви закінчили з одним каменем і готові до наступного, дрібнішого. На крупнозернистих каменях це дуже просто. При заточенні однієї сторони ви помітите, що на протилежному боці кромки утворюється задирок. Цей задирок важко побачити, але легко відчути. Дуже обережно намацайте задирок, акуратно провівши рукою від вістря до краю. (Не проводьте пальцем по кромці ножа від п'яти до кінчика, це може призвести тільки до неприємностей!) Задирок утворюється, коли камінь знімає матеріал безпосередньо на кромці. Задирок буде переміщатися з одного боку ножа на інший в міру того, як ви чергуватимете сторони заточування. Перш ніж переходити до наступного тоншого каменю, переконайтеся, що ви відчули, як задирок переходить з одного боку на інший. Це дозволить переконатися, що ви ефективно заточили обидві сторони. Більш дрібна зернистість обробляється таким же чином, але задирок набагато менше. На найдрібнішому зерні ви можете взагалі не помітити задирок. Перевірка гостроти ножа підкаже вам, коли ви закінчите.
Наскільки гострим має бути ніж?
Найчастіше, що гостріше, то краще. Гострота кромки визначається кутом (чим менше кут, тим гостріший край) і тим, наскільки дрібну зернистість ви оберете для остаточного шліфування. Оскільки ви вже визначили кут декількома кроками раніше, тепер просто потрібно зрозуміти, на якій зернистості зупинитися. Це знову ж таки залежить від призначення ножа. У більшості випадків слід йти до найдрібнішого каменю, який у вас є, оскільки це забезпечить максимальну гостроту. Єдиним винятком може бути серрейторний ніж, що використовується для нарізки м'яких овочів, таких як помідори, оскільки трохи грубіша кромка забезпечить мікро пилку для більш легкої нарізки.
Написати коментар