Неможливо точно сказати, коли був виготовлений перший складаний ніж, але археологічні дані свідчать про те, що перші відомі складані ножі в Європі залізного віку датуються 600 роком до нашої ери. Ці ножі були просто виготовленими, не мали будь-якого замикаючого механізму, щоб утримувати їх відкритими чи закритими. Ці перші ножі були найпростішою формою фрикційних ножів (FRICTION FOLDER).
Фрікційні ножі
Фрикційні ножі - один з найстаріших і найпростіших видів складних ножів. У них відсутній традиційний механізм блокування, і замість цього вони покладаються на тертя між лезом і ручкою, щоб залишатися відкритими. Зараз подібним механізмом користується Opinel на своїх брелоках або деяких ювілейних ножах (на більшості Opinel зараз використовується замок VIROBLOC, про який буде розповідь далі). Замок відсутній, лезо закривається безперешкодно. Також без замків випускають MAM, Citadel та інші виробники.
Різновидом фрикційних ножів є ножі з подовженим хвостовиком, який користувач може притиснути, щоб запобігти закриванню ножа під час використання.
Плюси: простота - в них мало деталей, які можуть з часом зламатися або вийти з ладу; відповідність законодавству - вони є законними в багатьох місцях, де ножі з замками заборонені; історична привабливість - їх дизайн нагадує стародавні часи, пропонуючи традиційну естетику.
Мінуси: менш безпечні - лезо може несподівано скластися назад, якщо його тримати неправильно; потрібна техніка - правильне поводження та техніка мають вирішальне значення для безпечного використання (використовуючи фрикційні ножі, завжди міцно тримайте подовжений хвостовий, це гарантує, що лезо залишиться відкритим під час використання; також корисно регулярно перевіряти та регулювати осьовий гвинт (за наявності), щоб підтримувати потрібне тертя).
Як би там не було, friction folder виготовляються і сьогодні багатьма виробниками. Ви можете їх знати за відомими хігонокамі
Або за більш сучасними версіями, наприклад, від компанії Mcusta.
Slip Joint
Конструкція кишенькових ножів залишалася практично незмінною протягом майже 2000 років, але десь у середині 17 століття в Англії був створений перший ніж із ковзаючим з’єднанням (SLIP JOINT) - це один з найстаріших і найпростіших механізмів. Він складається з задньої пружини, яка тисне на виїмку на п’яті леза, утримуючи його відкритим або закритим. Однак він не фіксує лезо на місці, а це означає, що воно може закритися, якщо застосувати занадто великий тиск.
Плюси: традиційний і позачасовий дизайн; відсутність механічних замків означає менше деталей, які виходять з ладу або вимагають обслуговування; загалом тонший у профіль через відсутність замка.
Мінуси: не фіксує лезо на місці, що збільшує ризик складання леза під час використання.
Ковзаючі з’єднання найкраще підходять для легких завдань і щоденного носіння. Зустрічається в основному в традиційних кишенькових ножах, але використовується і на більш сучасних моделях із сучасних матеріалів дуже великою кількістю виробників. Ножі Slip Joint на сайті X-Gear
Ratchet Lock
18 століття стало більш багатим на інновації в механізмах складаних ножів. Зрештою, з’являються ножі з лезами, що фіксуються. Так, в Іспанії з’являється RATCHET LOCK АБО RATCHETING-TOOTH LOCK (храповий замок). Являє собою задню пружину з прорізом в районі осі леза, в якому лезо фіксується завдяки зубцям, нарізаним на, власне, задній стороні леза. Закривається відтягуванням пружини від спинки руків’я.
Плюси: доволі міцний замок, завдяки якому «навахи» використовували, як зброю.
Мінуси: закриття (подекуди і відкриття) потребують певної сили та навичок; під пружиною може збиратися сміття.
Зараз використовується небагатьма виробниками, але знайти можна. Наприклад, Cold Steel Kudu
Pick Lock
Також у цей час з’являються перші італійські стилети з їх PICKLOCK.
PickLock - це традиційний механізм фіксації ножа, колись стандартний для класичних італійських ножів. Він оснащений механізмом ручного розблокування, коли маленький важіль або язичок, інтегрований у осьовий вузол ножа, потрібно підняти, щоб розблокувати лезо. Цей тип блокування фіксує лезо у відкритому положенні, доки користувач не від’єднає його навмисно.
Плюси: забезпечує надійну фіксацію, яка запобігає випадковому закриванню леза.
Мінуси: щоб безпечно закрити лезо, потрібні дві руки; механізм ручного розблокування може бути менш інтуїтивним у порівнянні з сучасними автоматичними замками; PickLock може бути менш доступним для швидкого відкривання в екстрених ситуаціях.
Зараз такий замок використовується дуже рідко.
Bali-Song
І, нарешті, у цей же час у Франції (за іншими джерелами, на Балі) починають виробляти ножі-метелики (BUTTERFLY-KNIFE, BALISONG). Замку, як такого, на них нема, лезо утримується руків’ям. Але це одні з перших ножів, які відкривалися та закривалися однією рукою при відповідному послабленому терті на осях оберту руків’їв.
Випускаються багатьма виробниками. Деякі компанії заробили собі ім'я як раз на балісонгах. Дуже популярні, через велику кількість трюків, які з ними можна робити. Але багато де є незаконними ще з тих часів, коли ці ножі були практично єдиними ножами, які можна було відкрити та закрити однією рукою.
Надалі в конструкції замків нічого практично до 20го століття не змінювалося. А в 20 столітті стався вибух конструкторської думки.
Virobloc
В 1955 компанія Opinel не вигадала свій VIROBLOC, який фіксує лезо за допомогою кільця, що обертається на руків’ї.
Плюси: надійно фіксує лезо у відкритому та закритому стані; естетично привабливий, оскільки дозволив зберегти дизайн ножів 19 століття.
Мінуси: потребує догляду та чистки.
Зараз такі замки використовуються багатьма виробниками, але найвідомішим залишається Opinel.
Back lock (Lockback)
У 1964 році в США виходить відомий Buck 110 folding hunter з замком BACKLOCK (LOCKBACK).
Дехто стверджує, що конструкція Lockback, походить з Іспанії, але відома вона стала саме Buck 110. Сам механізм включає в себе пружину на спинці рукв’я. Коли лезо відкрито, у виїмку на кінчику леза вставляється паз на пружині, фіксуючи його на місці. Зняття блокування зазвичай відбувається шляхом натискання на оголену частину пружини в ручці.
Плюси: відомий своєю надійністю та міцністю; зазвичай забезпечує міцне утримання леза з мінімальним люфтом; двосторонній, оскільки його можна закрити будь-якою рукою.
Мінуси: зазвичай доводиться закривати двома руками; при однорукому закриванні пальці користувача знаходяться на шляху закриття леза; потрібно регулярно дивитися, щоб у виїмку на лезі не забився ворс чи сміття, які можуть завадити спрацюванню замка.
Загалом, дуже популярний замок.
Liner Lock
Хоча він масово з’явився наприкінці XIX століття, але перший патент на замок, що нагадує liner lock з’явився у 1906 році.
Лайнерлок спочатку комбінувався зі slip joint, не був одноруким та не набув популярності до 80х років 20 століття, коли Michael Walker (у 1981 році) винайшов той liner lock, який дозволив оперувати складаним ножем однією рукою. Тому дуже часто сучасний замок ще називають Walker's Liner Lock, додаючи прізвище розробника.
Коли лезо відкривається, лайнер (частина внутрішньої частини руків’я) ковзає під п’ятою леза, надійно утримуючи його на місці. Щоб закрити, потрібно просто відсунути лайнер убік.
Плюси: простий у використанні, недорогий у виготовленні, знайомий майже всім, хто коли-небудь користувався складаним ножем; дозволяє швидко відкривати, завдяки кульковому фіксатору (detent ball); завдає менше клопоту від накопичення ворсу, ніж із замками lockback.
Мінуси: під час закриття пальці користувача знаходяться на шляху леза. Зазвичай не підходить для важкого використання через тонку товщину самого лайнера.
Один з найпопулярніших замків сьогодення.
Frame Lock
Розвитком Liner Lock, став FRAME LOCK (або INTEGRAL LOCK), що використовує саму раму ручки, щоб утримувати лезо на місці. Це забезпечує більш міцне утримання леза, завдяки тому, що використовується вся товщина плашки руків’я. Як і Liner Lock, ним також легко керувати однією рукою.
Плюси: загалом більш міцні, ніж liner lock, завдяки більш товстій рамі; легке керування однією рукою.
Мінуси: як правило, важчий і об’ємніший завдяки тому, що сторона з frame lock іде без накладки і зі збільшеною товщиною; під час складання пальці все ще можуть бути на шляху леза.
Найвідомішим представником класу є ножі від Chris Reeve з його модифікованим R.I.L. (Reeve Integral Lock), хоча ножі з frame lock виробляються багатьма компаніями.
Axis Lock (Crossbar Lock)
Axis lock був вперше представлений компанією Benchmade у 1988 році. У цьому механізмі використовується невеликий загартований сталевий стрижень, який рухається вперед-назад у прорізі, вирізаному в обох лайнерах. Коли лезо відкривається, планка ковзає в виїмку на п’яті леза, утримуючи його. Цей двосторонній замок дозволяє легко працювати однією рукою.
Плюси: легке оперування однією рукою, як лівою, так і правою; дозволяє швидко відкрити та закрити лезо; міцний і надійний для різних завдань.
Мінуси: містить деталі, які можуть потребувати обслуговування або заміни.
Після завершення патенту компанії Benchmade використовується багатьма компаніями. Особисто мій найулюбленіший замок, можна чудово використовувати як фіджет для заспокоєння нервів.
Ball Bearing Lock
Цей механізм, розроблений компанією Spyderco, використовує кульковий підшипник зі спеціальної високовуглецевої сталі. Підшипник натискає на рампу на лезі, фіксуючи його на місці. Він міцний, гладкий і неймовірно надійний.
Плюси: зручний як для правши, так і для лівші; менше деталей у прямому контакті з лезом, що призводить до меншого зносу з часом; загалом, дуже міцний замок.
Мінуси: залежно від конструкції може бути схильний до накопичення бруду або ворсу.
Використовується компанією Spyderco. Найяскравіший представник - Spyderco Manix
В цілому, Ball bearing lock – це така собі відповідь на Axis lock, як, наприклад, ARC LOCK від компанії SOG.
Arc Lock
В ньому присутні плюси та попередніх двох замків, має додатковий мінус у труднощах з обслуговуванням через складність конструкції.
Використовується тільки команією SOG.
Compression Lock
Механізм являє такий собі liner lock, тільки реалізований на спинці руків’я.
Плюси: міцна фіксація завдяки механізму, затиснутому між зубцем леза та стопорним штифтом; дозволяє швидко відкривати та закривати однією рукою, не перетинаючи шлях леза; забезпечує плавну роботу з надійним зачепленням.
Мінуси: може бути незручним для лівші (є моделі, випущені спеціально для ліворуких).
Використовується на одних з найвідоміших ножів Spyderco: 2, Paramilitary 2, Para 3 та ін.
Tri-Ad Lock
Вперше розроблений компанією Cold Steel замок Tri-Ad Lock є вдосконаленою версією класичного дизайну Lockback. Що відрізняє його від інших, так це використання стопорного штифта, розташованого між передньою частиною пружини та п’ятою леза. Ця конфігурація розподіляє силу, що діє на лезо, на більшу площу, зменшуючи зношення поверхні замка. Як наслідок, замок Tri-Ad Lock відомий своєю неймовірною міцністю та стійкістю до ударів і зносу з часом.
Плюси: відомий своєю винятковою міцністю та стійкістю до ударів; розподіляє зусилля на більшу площу, зменшуючи зношування поверхонь замку.
Мінуси: як правило, важчий завдяки міцній конструкції; деяким користувачам може здатися незручним для операцій однією рукою.
Використовується компанією Cold Steel.
Button Lock
Button lock — це сучасна інновація, яка відрізняється інтуїтивно зрозумілим дизайном і простотою використання. Оснащений кнопкою, яка зазвичай розташована на ручці, при натисканні на яку лезо вивільняється із заблокованого положення. У цьому типі замка використовується внутрішній пружинний механізм, який замикається на місце в отворі на п’яті леза, гарантуючи, що воно залишиться надійно зафіксованим, доки кнопка не буде натиснута.
Плюси: швидке та легке керування однією рукою; забезпечує міцнішу фіксацію порівняно з іншими механізмами, підвищуючи безпеку під час використання; конструкція забезпечує плавне та швидке відкривання леза.
Мінуси: вимагає точного проектування, що може призвести до підвищення вартості; внутрішній пружинний механізм може з часом зношуватися, вимагаючи обслуговування.
На сьогодні доволі популярний замок, як у виробників, так і серед користувачів. Більше про Button Lock дивіться в моєму каналі на Youtube
RAM Safe Lock
RAM Safe Lock був розроблений Андрю Демко під час його роботи з компанією Cold Steel. Замок оснащений ригелем, що саморегулює тиск на лезо, під час руху леза, коли ніж відкривається, і щільно затискає лезо з верху його п’яти, надійно утримуючи лезо. В рух ригель приводить потужна пружина, яка штовхає його вперед і забезпечує неймовірно міцне блокування. Один з найміцніших замків для скаладаних ножів. Єдиний представник -
Плюси: забезпечує найміцнішу фіксацію порівняно з іншими механізмами, підвищуючи безпеку під час використання; конструкція дозволяє відкривати ніж однією рукою.
Мінуси: закривати ніж доведеться двома руками.
Яскравим і чи не єдиним представником ножів з таким замком є Cold Steel Pocket Bushman. Ніж, про який кажуть, що відкривши його, ви отримуєте ніж з фіксованим лезом. І це завдяки міцності замка.
Розповідь про замки можна продовжувати, оскільки їх модифікацій та назв є дуже велика кількість. Ми навели лише найпопулярніші та базові, але це дозволить зрозуміти принципи роботи основної маси з існуючих замків.
Написать комментарий